Podbitka boazeria
Świerk skandynawski różni się od świerku polskiego przede wszystkim tym, że wzrastając w surowym klimacie ma mniejsze przyrosty roczne, a przez to jest bardziej wytrzymały. Suszenie w wysokiej temperaturze oraz gładkie struganie zapobiega pojawianiu się grzybów , pleśni czy insektów. Drewno świerkowe zastosowane na zewnątrz należy chronić środkami chemicznymi przed negatywnym wpływem deszczu i promieni słonecznych. W tym celu stosowane są farby zawierające filtr UV i pozostawiające otwarte pory w drewnie. Drewno należy zabezpieczyć z obu stron - od strony zewnętrznej co najmniej dwiema warstwami.
Klasyfikacja jakościowa podbitki z tarcicy skandynawskiej . Ze względu na występowanie określonych wad, podbitka ta dzielona jest na klasy A, B oraz C. Kryteria jakości zostały zapisane w niemieckich normach jakości DIN 68 126 T3. Normy te są obowiązujące jedynie dla podbitki o grubości 12,5 mm i w określonym profilu. W odniesieniu do innych grubości podbitki są stosowane tylko orientacyjnie. Niniejsze kryteria jakości przyjmuje się jedynie w odniesieniu do widocznej powierzchni podbitki i wada nie widoczna po montażu nie jest brana pod uwagę.
Z powodu nie możliwych do uniknięcia pomyłek podczas sortowania zasady te mają zastosowanie do 95% partii podbitki. Oznacza to, że pośród podbitki klasy A może znajdować się do 5% podbitki klasy B. Odpowiednio przy podbitce klasy B możliwe jest występowanie do 5% podbitki gorszej jakości z tym jednak zastrzeżeniem, że muszą one w pełni spełniać funkcje podbitki klasy. B. Podbitka, która nie odpowiada wymaganiom klasy B są określane jako klasa C lub odrzut. Oczywiście klasyfikacja jakościowa ma bezpośredni wpływ na cenę podbitki.
Podbitki produkowane są w standardowo w długościach 2,10 do 6,00 m z odstopniowaniem co 30 cm , grubościach 12,5 , 14,16 i 19 mm oraz w szerokościach 96/121/146/172 mm wraz z piórem. O dostępność poszczególnych rodzajów podbitki prosimy pytać nasz Dział Sprzedaży. 71 316 21 03